Barion Pixel

Stabilizátor szilent

Egy gépjármű stabilizálása kényelmi és biztonsági szempontból is fontos, hiszen az autókra nemcsak a mozgásból, lassulásból vagy irányváltozásból fakadó erők hatnak, de haladását befolyásolják a különböző minőségű útburkolatok is.

Az oldalirányú dőlés a gépjármű mozgásakor döntő tényezőnek számít, amit meg kell akadályozni. Kanyarodáskor a centrifugális erő miatt az autó megbillenne, ha ezt nem akadályozná meg a stabilizátor.

Mi az a stabilizátor?

A stabilizátor a gépjármű útfekvését javítja, és kanyarban csökkenti a karosszéria billenését. A két kereket köti össze, az alkatrész maga egy kovácsoltvas rúd.

A feladatot tulajdonképpen egy torziós rugó látja el, és az alkatrésszel megfelelően befolyásolható az adott gépjármű önkormányzási tulajdonsága.

A hagyományos kialakítás mellett már megkülönböztethetünk aktív és félig aktív stabilizátort.

A stabilizátor szilent feladata

A stabilizátor szilent vagy szilentblokk egy stabilizátor rúdhoz tartozó alkatrész, amely valójában egy gumi, ami két szilárd anyag (általában fém) közé helyezve a zajcsillapításért felel. A stabilizátor rúd lényegében a gömbcsuklók és a szilentblokkok segítségével köti össze a két kereket.

A név valószínűleg a francia 'silentbloc'-ból származik, amely korábban márkanév volt, és amit a névadó Paulstra cég már nem is használ. 

Nemcsak a gépjárművek és a stabilizátorok esetén alkalmazható, a lényeg viszont minden esetben az, hogy csökkentse vagy elszigetelje a mozgó, dolgozó alkatrészek által kiadott hangokat. 

A stabilizátornál is ezt a feladatot látja el, ráadásul egy átlagos autó esetében sok százezerszer, vagyis számolhatunk azzal, hogy gyakran tönkremegy.

A stabilizátor szilent gyakori hibái

Mivel a zajcsillapításért felel, könnyű belátni, hogy a stabilizátor szilent hibájára a futómű felől érkező rendellenes hangok utalnak a leginkább.

Élettartamát befolyásolja az út minősége, és általános hiba vele kapcsolatban az elöregedés. Ilyenkor a stabilizátor szilent rugalmassága megváltozik, az alkatrész pedig eldeformálódik. 

Ha cserélni kell, a következő jelekre figyeljünk:

kopog a futómű;

bizonytalan az úttartás;

az autó szétszerelésekor a stabilizátor rudat kézzel meg tudjuk mozgatni.

Az Autóalkatrész Központ webáruházában vásárlóinkat széleskörű stabilizátor szilent kínálat várja.


Cimkék